انتخابات ۱۴۰۰ شورای شهر نجف آباد به فصل انتهای خود رسیده است. پس از کش و قوس بسیاری که ردصلاحیت های غیرمنطقی و خلاف قانون باعث حذف تعداد زیادی از نامزدهای انتخاباتی شد و احتمال کاهش مشارکت را به دنبال دارد و پس از بحثهای فراوانی که درباره عملکرد پرابهام و حرف و حدیث شورای […]

انتخابات ۱۴۰۰ شورای شهر نجف آباد به فصل انتهای خود رسیده است. پس از کش و قوس بسیاری که ردصلاحیت های غیرمنطقی و خلاف قانون باعث حذف تعداد زیادی از نامزدهای انتخاباتی شد و احتمال کاهش مشارکت را به دنبال دارد و پس از بحثهای فراوانی که درباره عملکرد پرابهام و حرف و حدیث شورای شهر پنجم نجف آباد جامعه را دستخوش تنش کرد، امروز مردم خود را بار دیگر در مقابل صندوق رای می بینندو در آستانه تصمیم بزرگ قرار دارند.
در این شرایط اولین دو راهی که مردم پس از تصمیم بر حضور در انتخابات سر راهشان می‌بینند، این است که آیا به وضع موجود در مدیریت شهری باید رای بدهند یا شرایط متفاوتی از گذشته را ایجاد کنند. رای دادن به شرایط موجود یعنی رای دادن به لیست «استوار در آبادانی» که جواد حجتی، محمدحسن آسیابانی و عیدی محمد طرقی از اعضای شورای پنجم در آن حضور دارند و همچنین حمید گودرزی برادر زاده مجتبی گودرزی عضو دیگر شورای شهر که شاید در آن دنباله روی عموی خود باشد.
تصمیم دومی که باید مردم بعد از تعیین تکلیف شورای گذشته بگیرند تصمیم درباره ائتلافی رای دادن یا رای دادن به نامزدهای مستقل است. اصولا در منطقه مرکزی نجف آباد چون مردم دارای تفکر و انتخاب سیاسی هستند، بیشتر ترجیح می دهند به صورت لیستی رای خود را به صندوق بیندازند ولی در مناطق غیرمرکزی شهر، مردم بیشتر به صورت چهره به چهره یا به واسطه کسی که با نامزدها آشناست، تکلیف رای خود را تعیین می کنند. در این شرایط، قابل پیش بینی است که رای مردم در مناطق مرکزی شهر به صورت لیستی و در مناطق غیرمرکزی به صورت غیرلیستی و بعضا مبتنی بر ارتباطات بین فردی و طایفه ای داده شود.

چپ‌ها کجای بازی ایستاده اند؟
اصلاحطلبان امسال با لیست قابل قبول ائتلاف شهر پویا توانستند خرج خود را از گروهی که به خود نام مجمع اصلاحطلب داده بودند سوا کنند. لیست ائتلاف امید که با چهره های قابل قبولی از لحاظ تخصص به میدان آمده در صورتی که هواداران اصلاحطلبان در بازی بزرگتر انتخابات ریاست جمهوری بتوانند به «رای دادن» برسند، شانس بالایی در رای آوری از مناطق مرکزی شهر دارد. مناطقی که به نظر می رسد تا ۱۰۰ هزار رای را در خود جای داده است.
ولی ائتلاف شهر پویا از دو ضعف رنج می برد. یکی ضعف بزرگ سرد بودن فضای انتخابات است. این ضعف که شاید گریبانگیر همه نامزدهای انتخاباتی است، برای ائتلاف شهر پویا خطر بزرگتری است چون خاستگاه و پایگاه رای ائتلاف امید، رای سیاسی مناطق مرکزی است و اگر مردمی که سیاسی رای می دهند تصمیم به نیامدن پای صندوق رای بگیرند، احتمال می رود کار این ائتلاف به مشکل بربخورد.
مشکل دومی که پیش پای این ائتلاف است تجربه کمتر مدیریت شهری اعضای آن در مقایسه با ائتلاف «استوار در آبادانی» است که ۳ نفر از اعضای سابق شورای شهر را در اختیار دارد. با این حال ضعف های ائتلاف شهر پویا با دو برگ برنده قوی قابل جبران است. اول این که علیرضا عباسی در ائتلاف شهر پویا حضور دارد. او به عنوان اصلی ترین رقیب ابوالفضل ابوترابی در انتخابات دو سال پیش توانست رای قابل توجهی را از مردم بگیرد و با وجود فضای سرد انتخابات ۱۳۹۸ از مناطق مرکزی شهر در حدود ۸ هزار رای بیاورد که قطعا این تعداد رای در امسال می تواند او و سایر اعضای ائتلاف امید را به شورای شهر برساند به شرط آنکه هواداران این ائتلاف همه ۹ جای نام را در تعرفه رای با اسم اعضای ائتلاف شهر پویا تکمیل کنند.
نقطه دوم قوت این ائتلاف آن است که لیست شهر پویا توانست بر خلاف رقبای اصولگرای خود، تنها با ارائه یک لیست، خود را نماینده اصلاحطلبی نشان دهد و به خوبی تشتت و چندپارگی جبهه اصلاحطلبان را مدیریت کرد. به بیان دیگر در مقابل اصولگرایانی که چند لیست و جبهه تشکیل داده اند و حاضر نشدند با همدیگر کنار آمده و یک لیست بدهند، اصلاحطلبان این بار با یک لیست آمده اند تا در صندلی شورای شهر بنشینند. با این وجود پیش بینی رفتن اعضای این لیست در شورای شهر بین ۲ تا ۴ نفر ممکن است که دست کم اقلیت قابل قبولی خواهد بود.

اصولگرایان چند لیستی، کابوس خرد شدن رای
واقعیت این است که اوضاع در جبهه اصولگرایان چندان مطلوب نیست. اصولگرایان نتوانستند یک لیست بدهند. لیستی به نام «اتحاد مردمی خدمت» (لیست منسوب به مهدی رشیدزاده رییس ستاد آیت الله رییسی در نجف آباد) از دل اصولگرایان معروف به جبهه انقلاب بیرون آمده و لیست دیگری به نام «همیاران انقلاب» که از سوی دفتر ابوالفضل ابوترابی حمایت می شوند (جناح معروف به جمنا یا همان جبهه پایداری) منتشر شده. در این شرایط پیش بینی اینکه رای اصولگرایان تجزیه شود، کار سختی نیست.
ظاهرا مشکل اصولگرایان در این دوره از انتخابات، ریشه ای تر از این حرفهاست. ماندن نامزدهای انتخاباتی در ریاست جمهوری که ظاهرا قرار بود پوششی باشند یکی از این مشکلات است. وقتی رای اصولگرایان در راس انتخابات خرد شود، طبیعتا آرای آنها در لیستهای رنگارنگ شورای شهر هم تجزیه خواهد شد و این وضعیت باعث افزایش شانس رقبا می شود.
نکته دیگر درباره اصولگرایان استفاده از اشخاص کمتر شناخته شده در لیستهاست. نوشتن سوابق و مدیریتهای اجرایی عجیب و بسیار ضعیف بعضی از لیستهای اصولگرایی مانند «اتحاد مردمی خدمت» را دستمایه طعنه منتقدان و رقبا کرده و البته نباید از لیست «فرزندان شهر»غفلت کرد که با چهره اصولگرایی منتشر شده و تلاش دارد رای مناطق غیرمرکزی شهر را مال خود کند. این لیست هم زنگ خطری برای اصولگرایانی است که لیستهای خود را در مرکز شهر انتشار داده اند و انتظار دارند مردم مناطق غیرمرکزی هم به آنها رای دهند. با این حساب احتمال حضور نماینده از این لیستها در شورای شهر در حد ۲ تا ۳ نفر بیشتر نخواهد بود.

مستقل ها، چهره های کمتر شناخته شده
شاید بزرگترین گروه نامزدهای شورای شهر نجف آباد مستقل هاهستند. کسانی که خود را از تحرکات سیاسی حزبی دور نگه می دارند یا نتوانسته اند در لیست ها حضور پیدا کنند. آنها به اندازه ای زیاد هستند و رای را تجزیه خواهند کرد که به بیان برخی تحلیلگران تصور می رود شانس دارند بین ۲ تا ۴ کرسی را در شورای شهر نجف آباد بگیرند. یعنی شرایطی پیش می آید که یک نامزد مستقل در صورتی که بتواند بین ۲ تا ۳ هزار رای را بسیج کند، به شورای شهر راه خواهد یافت.
البته مشکل بزرگ مستقل ها سوای این که رای را به شدت تجزیه و خرد می کنند آن است که چهره های کمتر شناخته شده در بین آنها بسیارند. جز یکی دو نفر، بقیه نامزدهای مستقل برای مردم چندان شناخته شده نیستند و انصافا به جز نصب یکی دو بنر و چاپ اندکی تراکت، تلاش زیادی هم برای شناساندن خود به مردم نمی کنند.
غیبت چهره های کاریزماتیک که بتوانند مانند محسن پورنمازی رییس اسبق شورای شهر نجف آباد پایگاه رای خود را در برخی شهروندان غیرسیاسی مانند اصناف جستجو کنند در بین مستقل ها به خوبی مشهود است. البته نباید از یکی دو چهره شناخته شده مستقل در بین این گروه از نامزدها غفلت کرد که قبلا در شورای شهر بوده اند و حالا شانس معقولی برای برگشتن به مدیریت شهری نجف آباد دارند.

  • نویسنده : تیتر یک
  • منبع خبر : تیتر یک