همزمان با سالروز شهادت امام رئوف(ع) و در حاشیه برگزاری دومین کرسی ملی قرائت رضوی در نجف آباد، غرفه «کبوترانه» با هدف آشنایی بیشتر کودکان با قرآن کریم و معارف اهل بیت عصمت و طهارت برگزار شد. دکتر مریم عادل نیا، مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت مشکات نجف آباد و مسئول برگزاری غرفه «کبوترانه» […]

همزمان با سالروز شهادت امام رئوف(ع) و در حاشیه برگزاری دومین کرسی ملی قرائت رضوی در نجف آباد، غرفه «کبوترانه» با هدف آشنایی بیشتر کودکان با قرآن کریم و معارف اهل بیت عصمت و طهارت برگزار شد.

دکتر مریم عادل نیا، مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت مشکات نجف آباد و مسئول برگزاری غرفه «کبوترانه» در حاشیه دومین کرسی ملی قرائت رضوی گفت: دلیل نامگذاری این غرفه، همزمانی نمایشگاه با شهادت امام رضا(ع) است. به همین خاطر، غرفه با المان و نماد کبوتر که در حرم مطهر رضوی به چشم همه آشناست، تزیین و فضاسازی شده است.

این دکترای علوم قرآن و حدیث با اشابه به اینکه غرفه کبوترانه در سه روز منتهی به دومین کرسی ملی قرائت رضوی فعال بوده است: در روز اول که مصادف با ۲۸ صفر بود، فعالیتهای غرفه به آشنایی کودکان با پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) اختصاص داشت. روز دوم فعالیت غرفه به آشنایی کودکان با امام حسن مجتبی (ع) اختصاص داشت و روز سوم و همزمان با سالروز شهادت امام رئوف، کودکان را با زندگی و فضایل حضرت امام رضا(ع) آشنا کردیم.

این استاد دانشگاه و حافظ قرآن ادامه داد: در طول برگزاری نمایشگاه، در غرفه کبوترانه، برنامه های خاصی از جمله نقاشی کودکان، قصه گویی و کاردستی، برای استفاده کودکان بازدید کننده تدارک دیده شده بود. این برنامه ها حالت آموزشی برای بچه ها داشت. همچنین برای اولین بار، نماز کودکانه در این غرفه اجرا شد و دخترخانمها با چادر نماز و آقاپسرها اگر امکان داشت با عبا، نماز را در داخل غرفه برگزار می کردند.

عادل نیا در ادامه گفت: در روز سوم فعالیت غرفه، کرسی تلاوت رضوی کودکانه برگزار شد. در این طرح که با شعار «قرآن بخوان و جایزه بگیر» برگزار شد، کودکان بازدیدکننده، قرآن می خوانند و مربی ای که در غرفه حضور داشت، اشکالات بچه ها را متذکر می شد. با تلاش مربی وابسته به موسسه قرآن و عترت مشکات نجف آباد، یکی دو اشکال موردی به بچه ها تذکر داده می شد و هچنین آموزش مختصر تجوید و صوت و لحن یا تخصص تلاوت را برای هر یک از کودکان داشتیم.

این قرآن پژوه با اظهار اینکه در فعالیتهای قصه گویی و نقاشی، کودکان با سیره ائمه اطهار(ع) و پیامبر اکرم(ص) آشنا می شدند، گفت: تعدادی از نقاشی ها و تصاویری را در غرفه آماده کرده و در اختیار کودکان بازدیدکننده می گذاشتیم. کودک زمانی که نقاشی را رنگ می کرد، مربی برایش قصه این نقاشی را تعرفع می کند که  در روز سوم، همزمان با شهادت امام رئوف، قصه آهو و ضامن آهو را برای کودکان توضیح دادیم. در روزهای قبل هم قصه هایی درباره کرامت امام حسن مجتبی(ع) و زندگی پیامبر اکرم(ص) برای بچه ها ارائه شد.

او در ادامه با بیان اینکه برای هر کودک بازدیدکننده، هدایایی تقدیم می شد و پذیرایی انجام می گرفت، گفت: هر کودکی که وارد غرفه می شد یک سوره قرآن را تلاوت می کرد و زمینه آشنایی بیشتر کودکان با قرآن کریم و معارف اهل بیت اطهار(س) فراهم می شد.

عادل نیا با اظهار اینکه بیش از ۲۰۰ نفر از کودکان ضمن بازدید از غرفه، از برنامه های «کبوترانه» استفاده کردند، گفت: در زمان برگزاری نمایشگاه، از همکاری ۱۵ تن از مربیان آموزش دیده قرآن در این غرفه استفاده شد.

  • نویسنده : تیتر یک
  • منبع خبر : تیتر یک نجف آباد