حاج مهدی رشیدزاده برای فعالان فرهنگی و اجتماعی شهر نجف آباد نیاز به معرفی ندارد. او یکی از باسابقه ترین مدیران فرهنگی و اجتماعی شهر نجف آباد است که بعد از سالهای دفاع مقدس از سال ۱۳۷۶ در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی حضور داشته است.او به عنوان عضو اول علی البدل شورای شهر […]

حاج مهدی رشیدزاده برای فعالان فرهنگی و اجتماعی شهر نجف آباد نیاز به معرفی ندارد. او یکی از باسابقه ترین مدیران فرهنگی و اجتماعی شهر نجف آباد است که بعد از سالهای دفاع مقدس از سال ۱۳۷۶ در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی حضور داشته است.
او به عنوان عضو اول علی البدل شورای شهر نجف آباد در دوره اول انتخاب شد که این حضور سنگ بنایی برای اقدامات فرهنگی و اجتماعی بعدی او تلقی می شود. در حال حاضر، سردار رشیدزاده به عنوان رئیس ائتلاف «اتحاد مردمی خدمت» که از جنبشی به نام گام دوم انقلاب برخاسته است، در عرصه انتخابات شورای ششم نجف آباد حضور پیدا کرده. در گفتگویی صمیمانه از این چهره فرهنگی و اجتماعی درباره مختصات یک شورای شهر در طراز نجف آباد سئوال کردیم که در ادامه می خوانید:


ائتلاف «اتحاد مردمی خدمت» بر چه پایه ای شکل گرفت؟
با توجه به صبغه شورای شهر در نجف‌آباد و ضعفهایی که اخیرا در خدمت رسانی به مردم وجود دارد و این که دایما شاهد آن هستیم ساختار این شورا همیشه به صورت نامیمون شکل می گرفت، یعنی اینکه ۳ نفر با یک تفکر و ۴ نفر با تفکر دیگر حضور دارند، احساس می کنیم تا اعضای مختلف شورای شهر که از خاستگاه های مختلف سیاسی بودند، هر زمان دور هم جمع می شدند نمی توانستند تصمیم موثری برای مردم و شهر بگیرند. وقتی هم می پرسیدیم چرا فلان مشکل حل نشد می گفتند تا آمدیم با همدیگر به توافق برسیم دو سال وقت تلف شد. آنها بهانه هایی از این دست داشتند. به این نتیجه رسیدیم آدمهایی که دور همدیگر در شورای شهر جمع می شوند اگر همفکر نباشند به وجوه مشترکی دست نمی‌یابند که نفع مردم در آن باشد این مشکل باقی خواهد ماند. لذا ائتلاف را بر پایه «اتحاد مردمی خدمت» بستیم.

اعضای این ائتلاف چطور از بین لیست ۹۷ نامزد نهایی شورای شهر نجف آباد برگزیده شدند؟
جبهه مردمی گام دوم انقلاب بر آن شد فرآیندی منطقی را اجرا کنند که این فرآیند بتواند بدون آنکه گرایشی به جناح خاصی داشته باشد، منافع مردم و شهر را در نظر بگیرد. نخبه گانی را باید پیدا می کردیم تا از نظر اعتقادی صلاحیت ، توانمندی و تخصص داشته باشند. از سوی دیگر سوابق اجرایی ارزشمندی داشته باشند تا از پس این ماموریت و وظیفه در شورای شهر برآیند.
قرارگاهی تشکیل دادیم و همه موارد مورد نیاز کار تشکیلاتی و انتخاباتی را در آن رعایت کردیم. مثلا صرفا اشخاص پایبند به تفکر گام دوم در آن حاضر نبودند. از سلایق مختلف انقلابی افراد را از همه مناطق نجف آباد، ویلاشهر، یزدانشهر و امیرآباد دعوت کردیم که در این قرارگاه حضور داشتند. این قرارگاه شورای راهبردی و بخشی هم کمیسیون های تخصصی دارد.

و بر اساس چه فرآیندی اشخاص نهایی برگزیده شدند؟
فرآیندی پیاده کردیم که بر اساس آن ابعاد و مختصات نامزدها از جمله توانمندی، تخصص، اعتقادات، خانواده، تحصیلات و سوابق اجرایی مدیریتی و سایر پارامترهای نامزدها نمره دهی شد. در نهایت با تک تک اینها مصاحبه شد و با حضور ارزیابهای تخصصی و عمومی به نامزدها نمره دادیم. ۲۰ نفر از نامزدها بیشترین نمره را به دست آوردند. پس از آن، ۱۵ نفر داور نظر دادند. هیچ حق رایی به خودمان ندادیم. حتی از رسانه ها برای حضور در فرآیند رای گیری دعوت کردیم تا ببینند چطور رای گیری می شود. ۱۵ داور آمدند تا آن ۹ نفر نامزد اصلی را از بین ۲۰ نامزد برتر انتخاب کنند. تا آن ساعتی که رای گیری نهایی شد هیچکس نمی دانست چه کسی برای لیست ۹ نفر نهایی انتخاب خواهد شد. نهایتا داوران به نمایندگی از تشکل ها و ظرفیتهای انقلابی و مردم به لیست نهایی ما رای دادند تا افراد نهایی انتخاب شوند.
بعد از انتخاب این ۹ نفر در همان جلسه به همه اسامی این اشخاص را اعلام کردیم و بعد از آن هیچ تغییری ندادیم تا کسی فردا نگوید پشت درهای بسته خودشان بریدند و دوختند. فرآیند کارها از جمله آموزش دادن به نامزدهای نهایی از همان لحظه شروع شد. به همه کسانی که با آنها مصاحبه کردیم گفتیم اگر انتخاب نشدید می توانید به اعضای ائتلاف مشاوره دهید و اگر اعضای ائتلاف اتحاد مردمی انتخاب شدند در شورای شهر هم به عنوان مشاور کمک کنید. خیلی از این افراد بزرگوارانه پیشنهاد ما را پذیرفتند و میثاق نامه ما را امضا کردند.
در نهایت این فرآیند را به مسئولان محترم از جمله ائمه جماعات شهر گزارش دادیم. استقبال زیادی از سوی مسئولان محترم شد و هم قبل از اجرا و بعد از اجرا، به ایشان گزارش دادیم و روش کاری ما تایید شد. شاخص ترین این مسئولان جناب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای حسناتی امام جمعه محترم نجف آباد هستند.

اگر اعضای اتحاد مردمی رای آوردند قرار است در شهر چه کار کنند؟
در حال حاضر برخی برنامه ها، اهداف و رویکردها را تدوین کردیم. در موضوعات مختلف و مشکلات شهر برنامه های مشخص داریم. برای هر موضوعی کمیسیونهای تخصصی ائتلاف ما برنامه دارد. الان در بین نمازگزاران مساجد، و ظرفیت‌های مردمی ضمن معرفی ائتلاف، برنامه های خود را تشریح می کنیم.

خصوصیات ۹ نفر نهایی ائتلاف اتحاد مردمی برای خدمت چیست؟
چون انتخاب آنها بر اساس یک فرآیند شفاف و منطقی بود، اولا این افراد متخصص هستند و هر کدام برای یک موضوع مورد نیاز شورای شهر تخصص دارند. ثانیا این افراد از همه مناطق شهر نجف آباد هستند. از مناطق مرکزی شهر، امیرآباد، یزدانشهر و ویلاشهر نماینده داریم. خانم دکتر رستگاری نماینده بانوان در ائتلاف اتحاد مردمی خدمت است که توانمندی خاصی دارند. هر یک از این افراد در رشته تخصصی خود، نخبه تلقی می شوند. مدارک تحصیلی و سوابق مدیریتی آنها نشان می دهد متخصص و نخبه هستند.

کدام هدف برای ایجاد تغییر مدیریت شهری اولویت دارد؟
غیر از نیازهای اساسی شهر و مردم که در اولویت ائتلاف اتحاد مردمی خدمت است، هدف کلانی در نظر داریم که ایجاد تحولی در نجف آباد است و باعث پیشرفت و آبادانی شهر می شود. این تحول باید سبک زندگی مردم را تغییر دهد. می تواند نجف آباد را در حد و اندازه ای که مقام معظم رهبری فرمودند در قله های جهاد و شهادت و فرهنگ ایستاده است، بالا ببرد. نجف آباد را باید در طراز انقلاب اسلامی و این جمله حضرت آقا قرار دهیم.

بزرگترین و با اولویت ترین مشکل مدیریت شهری چیست؟
شاید اولویت اصلی این است که باید در شهرداری نجف آباد کاری جهادی انجام شود. به صورت منطقی و قانونی شهرداری باید تابع تصمیمات شورای شهر باشد ولی در حال حاضر، شهرداری دارد شورای شهر را به دنبال خود می کشاند که این روش بسیار غلط است. بر این اساس، شورای فعلی شهر را شورایی جهادی تلقی نمی کنیم. کار اصلی را کس دیگری انجام می دهد و عمل هم بر عهده کسی دیگر است. این باعث عقب ماندگی شهر شده است. اگر شورای شهر به درستی کار خود را انجام دهد طبق قانون باید در همه امور وارد شود که یکی از این امور، مدیریت شهرداری است. احساس می کنیم اگر شورای شهر مدیریت جهادی و انقلابی داشته باشد، می تواند مشکلات شهر را حل کرده و شهرداری را نیز به خوبی مدیریت کند. واقعیت این است که نجف آباد از نظر درآمد مشکلی ندارد و یکی از شهرداریها با منابع موفق است که مشکل درآمدی ندارد.

در ائتلاف اتحاد مردمی خدمت از مناطق مختلف شهر اشخاص حضور دارند. یکی از مهمترین انتقادها به مدیریت شهری فعلی، عدم عدالت در توزیع امکانات شهری است. برای حل این مشکل چه قولی به مردم می دهید؟
این تبعیض متاسفانه وجود دارد. در شعارها و اهدافمان نوشته ایم «نجف آباد یکپارچه» باشد. کسی که در مناطق دوردست شهر زندگی می کند با کسی که در مناطق مرکزی شهر خانه دارد باید در سرانه های مختلف اجتماعی، خدمات شهری، فضای سبز، ورزش، فرهنگی و… یکسان خدمات دریافت کند. اگر برخی مناطق از لحاظ سرانه شهری عقب هستند باید محرومیت و فقر سرانه آنها را جبران کرد تا به طراز با سایرین برسد. همه این مشکلات به تفکر شورای شهر برمی گردد. اگر این تفکر باشد، تبعیض از بین می رود و مدیران شبانه روز کار می کنند تا عقب ماندگی و تبعیضها جبران شود.

  • نویسنده : تیتر یک
  • منبع خبر : تیتر یک