به گزارش تیتر یک، درست یک روز ‍‍‍پس از شمارش آرای مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم در شهرستان لنجان مشخص شد ۵۶ هزار و ۲۶۱ رای صحیح اخذ شده که از این تعداد رای، علی یوسف‌پور با ۹ هزار و ۵۵۸ رای به عنوان نفر اول نامزدها به همراه حسین رجایی ریزی فرزند محمد مهدی […]

به گزارش تیتر یک، درست یک روز ‍‍‍پس از شمارش آرای مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم در شهرستان لنجان مشخص شد ۵۶ هزار و ۲۶۱ رای صحیح اخذ شده که از این تعداد رای، علی یوسف‌پور با ۹ هزار و ۵۵۸ رای به عنوان نفر اول نامزدها به همراه حسین رجایی ریزی فرزند محمد مهدی به عنوان نفر دوم با کسب ۸ هزار و ۶۴۶ رای به دور دوم رفته اند و قرار است در ۲۱ شهریورماه یعنی کمتر از دو ماه دیگر، در مرحله میان دوره ای انتخابات مجلس، شرکت کنند.
با این حساب انتخابات لنجان فضایی کاملا دوقطبی یافته است که در یک سوی آن، نامزدی مشخص با نام و نشانی شناخته شده در بین سیاسیون و فعالان اقتصادی و رسانه ای و نفر دوم، نامزدی کمتر شناخته شده قرار می‌گیرد.

علی یوسف پور، مرد اقتصادی مجالس گذشته
علی رحم یوسف پور ناغانی چهره ای کاملا شناخته شده در بین اهالی مجلس و رسانه است. او در سه دوره مجلس نماینده بوده است ولی حوزه نمایندگی او در شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری بود. او توانست در دور دوم، سوم و چهارم مجلس از حوزه انتخابیه اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار توانست روی صندلی سبز مجلس نشسته و به عنوان نماینده ای که به صورت آشکارا تمایلات اصولگرایانه دارد، خود را مطرح کند.
او در دوره نهم مجلس هم توانست به همراه حمیدرضا عزیزی فارسی به انتخابات میاندوره ای از حوزه انتخابیه ای که همواره مطرح بود، وارد شود ولی در نهایت در مقابل عزیزی کم آورد و با ۵۸۵ رای کمتر از رقیبش به عنوان دوم انتخابات در آن سال قناعت کرد و راهی مجلس نشد. پس از تجربیات پرفراز و فرود مجلس، شاید اصلی ترین تجربه اداری و مدیریتی یوسف پور حضور در وزارت رفاه اجتماعی سابق و مدیرعاملی و عضویت در هیات میره شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی است که باعث شده از او به عنوان چهره ای اقتصادی با رویکرد اشتغالزایی و کارآفرینی مطرح شود.
یوسف پور در زمان تبلیغات انتخاباتی دور اول مجلس در بهمن ماه سال ۹۸ هم عمده ترین شعارهای خود را بر مبنای کارآفرینی، ایجاد اشتغال و بالابردن سطح رفاه و معیشت مردم عنوان کرده بود. در شرایط حاضر شاید بتوان از یوسف پور به عنوان بخت اول حضور در صندلی نمایندگی لنجان در مجلس نام برد، هر چند او رقیب سرسختی را پیش رو دارد که می تواند در روزهای باقیمانده تا رای‌گیری، ورق را به نفع خود برگرداند.
حسین رجایی ریزی، چهره شگفتی آفرین انتخابات
در سوی دیگر این انتخابات دوقطبی حسین رجایی ریزی قرار دارد. کسی که به عنوان نماینده اهالی بومی منطقه لنجان در انتخابات حاضر شده و توانست در کمال شگفتی، تعداد زیادی از آرا که بیشتر در محدوده غرب شهرستان لنجان به صندوق ریخته شده بود را مال خود کند.
از رجایی ریزی به عنوان چهره ای فرهنگی یاد می شود که در مقایسه با یوسف پور سوابق بارزی در عرصه مدیریتی در سطح کلان کشور ندارد با این حال توانسته نظر بسیاری از رای دهندگان را در لنجان به خود جلب کرد و وارد دور دوم انتخابات شود. همچنین از گرایش سیاسی این نامزد انتخاباتی به عنوان یک نیروی مستقل یاد می شود که به صورت آشکار وابستگی حزبی و سیاسی با گروه ها و احزاب موجود در کشور ندارد.
ناظران سیاسی انتخابات در لنجان معتقدند در صورتی که حسین رجایی ریزی بتواند در ایجاد فضای دوقطبی در انتخابات موفق شده و بتواند حمایت محسن کوهکن، چهره نام آشنای سیاسی در سطح لنجان را کسب کند، احتمال موفقیت او بالاتر از گذشته خواهد بود.
کاهش محسوس مشارکت
واقعیت این است که در دوره دوم (میاندوره ای) انتخابات احتمال این که مشارکت از دور اول پایین تر باشد وجود دارد. ناظران معتقدند کاهش مشارکت مردم در شهرستان لنجان علی الخصوص بخش فولادشهر باعث شد که انتخابات دو مرحله ای شود.
به طور مثال در یکی از شهرهای حوزه انتخابیه لنجان، فولادشهر حدود ۲۵ هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند که با احتساب افزایش جمعیت در مسکن مهر شهرستان برآورد می‌شد که ۳۵ هزارنفر در این انتخابات حضور داشته باشند اما آمار حضور ۱۵ هزار نفری در این شهر، باعث شد معادلات برهم بخورد و این تغییرات بود که ناگهان در فاصله حدود یک هفته مانده تا روز رای‌گیری در دوم اسفند ۱۳۹۸، کمتر کسی فکر می کرد دو نفری که به دور دوم رفته اند، بتوانند جایگاهی بالاتر از سومی داشته باشند.
البته عامل دیگری هم باید درباره انتخابات در دور اول در نظر داشت. واقعیت این است که در دور اول انتخابات مجلس، از مجموع نفراتی که برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در لنجان داوطلب شده بودند تعداد ۷۹ نفر در هیات اجرایی تایید صلاحیت شدند. ۲ نفر رد صلاحیت و ۱۷ نفر هم انصراف دادند.
گفته شده تعدادی از نفرات تایید شده در هیات اجرایی، واحجد شرایط احراز نبودند ولی در نهایت تایید صلاحیت شدند تا توپ بررسی دقیقتر این افراد در زمین هیات نظارت بر انتخابات قرار گیرد. پس از آن بود که با حضور ۲۴ نامزد انتخاباتی به صورت رسمی، انتخابات آغاز شد و در نهایت، تعداد زیاد داوطلبان باعث خرد شدن آرا شد.

  • نویسنده : تیتر یک