ایرادهای فعالیت شتابزده مدیریت شهری نجف‌آباد، قبل از تعطیلات نوروز در ورودی غربی شهر نمایان شده است. میدانی که گاه و بیگاه بسته می‌شود و با پیچ و تاب فراوان خودروهایی که قصد خروج از محور غربی شهر را دارند سردرگم می کند.خودروهایی که در عوض گذر از مسیر مستقیم به سمت خروجی غربی شهر […]

ایرادهای فعالیت شتابزده مدیریت شهری نجف‌آباد، قبل از تعطیلات نوروز در ورودی غربی شهر نمایان شده است. میدانی که گاه و بیگاه بسته می‌شود و با پیچ و تاب فراوان خودروهایی که قصد خروج از محور غربی شهر را دارند سردرگم می کند.
خودروهایی که در عوض گذر از مسیر مستقیم به سمت خروجی غربی شهر باید از دالان های پرپیچ و خم این مسیر عبور کنند تا بعد از پیچ چهارم در میان نیوجرسی هایی که بدون کارشناسی فقط به قصد اصلاح مسیر در هم پیچیده اند راه خود را بیابند.
هرچند خبرنگار تیتریک که با دعوت برخی از شهروندان قبل از تعطیلات نوروز ۹۸ در مورد این پروژه با تعدادی از کارشناسان گفتگو کرده بود و ایرادهای این نوع فعالیت های شتابزده را از زبان آن ها گوشزد کرده بود ولی انگار به نظر می رسد مدیریت شهری به هر قیمتی که باشد می خواهد آن چه را فقط خود درست می داند انجام دهد و وقعی به نظریات دیگر کارشناسان نمی‌گذارد.
گذشته از ایرادات هندسی این طرح که به زعم برخی از اعضای شورای شهر بعد از تکمیل پروژه رفع خواهد شد، زمزمه خرج ۱۲۰ میلیاردی برای طراحی و ساخت المانی کاغذی که تنها بر روی کاغذهای رنگ شده خروجی آن نقش بسته و سال هاست به صورت یکی از نمادهای پیشرفت و توسعه شهری از سوی مدیریت شهرداری بر آن مانور تبلیغاتی داده می شود، ذهن بسیاری از شهروندان را درگیر کرده است.
هزینه ای که به گفته بسیاری از شهروندان حداقل می توانست خرابی‌های آسفالت معابر اصلی شهر را از شر دست اندازهایی که استهلاک زیادی بر خوردهای عبوری تحمیل می‌کند برهاند.
به هر حال آن چه مسلم است گویای این واقعیت تلخ است که این روزها مدیریت شهری نجف‌آباد به جای رفع نیازهای اساسی شهروندان تنها به فکر فعالیت هایی تزیینی و تبلیغاتی است که گاه با درخواست ترک تشریفاتی که در برخی موارد مبلغ آن از ۸ میلیارد ریال هم تجاوز می کند دست به دامان اعضای شورای شهر می شود.
باید منتظر ماند و دید سرنوشت اینگونه عملکرد مدیریت شهرداری نجف‌آباد سیبل بهارستان را نشانه گرفته یا اهداف دیگری در پشت آن جا خوش کرده.


دستمزدی برای چرخش
یک سال از زمان رسانه ای شدن طرح المان جنجالی ورودی غربی نجف‌آباد می گذرد. اردیبهشت پارسال پست های خبری تیتریک برخی جزئیات مطرح شده مربوط به این طرح جنجالی را در پارلمان شهری رسانه‌ای کرد و به بررسی ابعاد آن پرداخت.
هرچند به نظر می رسید این قضیه تا شعله ور شدن دوباره آن توسط ابراهیم ابوترابی رییس اسبق شورای اسلامی شهر نجف‌آباد از یادها رفته باشد ولی نقد و بررسی تصویب این طرح جنجالی توسط عده ای از شهروندان مطلع در فضای مجازی باعث شد تا دوباره آتش زیر خاکستر انتقادات شهروندان در مورد این المان جنجالی شعله ور شود.
با این حال پارلمان شهری نجف‌آباد بی اعتنا به نظرات و بدون در نظر گرفتن خواسته خیل عظیمی از شهروندان که خواهان بررسی مجدد این طرح بودند، ترجیح داد تصویب اولین مرحله از دستمزد این طرح جنجالی و پرهزینه را برای پیمانکار این پروژه که گفته شده شرکت بهسازی شهرداری نجف‌آباد است از جیب شهروندان بپردازد.
اما در این میان واکنش های مختلفی درگرفت که تازه ترین آن ها واکنش مهدی حاج صادقیان بود که در پنج قسمت سعی کرد از چند دیدگاه به غیرضروری بودن این طرح جنجالی بپردازد.
به عقیده عده ای از شهروندان، مهدی حاج صادقیان نه تنها با انتشار این مطالب سعی کرد به مخالفت منطقی با این طرح بپردازد بلکه گرای جدیدی را به شهروندان داد.
این طیف از شهروندان معتقدند پیام مهدی حاج صادقیان آرایش جدید سیاسی شورا را برملا کرد. آرایشی که ماحصلش ۲ رای مخالف در برابر ۷ رای موافق برای تصویب این طرح جنجالی بود.
این عده از شهروندان گفته اند مهدی حاج صادقیان تنها عضو اصلاح طلب شورای شهر است که دست از آرمان‌های حزبی خود برنداشته ولی بقیه منتخبان لیست امید در پارلمان شهری با چرخشی مشهود نشان دادند ورودشان به لیست امید بهانه ای بوده برای بالابردن شانس انتخاباتی برای ورود به شورای پنجم.
به عقیده این طیف پارسال بود که رییس کنونی پارلمان شهری نجف‌آباد علیرغم انتقادات فراوان هم حزبی هایش در مجمع اصلاح طلبان با چرخشی معنادار نشان داد که تمایلی برای دنبال کردن آرمان های حزبی خود ندارد و ترجیح داد به جای اقتفا از حزب متبوعش تجربه نشستن بر صندلی ریاست شورای پنجم را پیدا کند.
به عقیده برخی کنشگران حوزه سیاسی و مدیریت شهری، این بار نوبت یکی دیگر از اعضای لیست امید است تا نشستن بر صندلی ریاست شورای شهر را تجربه کند و این خواسته را می‌توان آشکارا در تقابل تعداد آرای موافق طرح جنجالی المان ورودی میدان نجف اشرف جستجود کرد.
هدفی که ردپای قربانی کردن خواسته های شهروندان در قبال تصاحب صندلی ریاست شورا را در سال پایانی عمر شورای پنجم نشانه رفته و در روزهای نزدیک به انتخاب ریاست جدید شورا، باعث بازگو شدن حواشی و مسائل پوشیده شورای پنجم خواهد شد که دودش مثل همیشه در چشم شهروندان خواهد رفت.